Obojętnie, jaki mebel tapicerowany chcesz wyczyścić, zawsze będzie to naprawdę nie lada wyzwanie. I obojętnie, czy chodzi o plamy z dżemu wiśniowego, który jeszcze przed chwilą był w naleśniku twojego maluszka na sofie, czy o ciemne ślady, które niewiadomo skąd pojawiły się na obitym materiałem wezgłowiu łóżka – czyszczenie mebli jest trudne i skomplikowane. Na szczęście jest kilka sposobów, które pozwolą ci dobrze wyczyścić skórę lub tapicerowaną tkaninę.

Pierwszy krok: ustal rodzaj obicia

To w zasadzie jest najważniejsze, ponieważ sposoby, które najlepiej działają w przypadku jednego rodzaju materiału, drugi mogą po prostu nieodwracalnie zniszczyć. Dlatego pierwszą, najważniejszą zasadą jest ustalenie, jaki w zasadzie materiał przyjdzie ci czyścić. Skórę, czy skórę ekologiczną? Zwykłą bawełnę, a może taką z domieszką akrylu lub gęsty, miły w dotyku plusz?

Meble ze skóry naturalnej

Meble ze skóry naturalnej wymagają pielęgnacji przez cały czas. Należy regularnie oczyszczać je z nadmiaru kurzu, a w przypadku większego zabrudzenia natychmiast je usunąć. Często panie domu w czasie mycia kanapy sięgają po chusteczki nawilżające dla niemowląt lub szare mydło, mając nadzieję, że to delikatne sposoby na pozbycie się zabrudzeń. Nic bardziej mylnego, zastosowanie ich może spowodować, że meble zaczną się łuszczyć i pękać. Dlatego do pielęgnacji skóry należy stosować wyłącznie preparaty, które są do tego przeznaczone. Mycie i natłuszczanie mebli należy robić co najmniej raz w miesiącu, ścieranie z nich kurzu przeprowadza się co tydzień.

Mniej wymagająca skóra ekologiczna

Po ekoskórę sięgają nie tylko zwolennicy walki o prawa zwierząt, ale także osoby, które chcą zaoszczędzić czasu na myciu i pielęgnacji. Skóra ekologiczna jest znacznie mniej wymagająca, nie trzeba jej regularnie odkurzać ani przeprowadzać natłuszczania. Do jej czyszczenia śmiało można sięgnąć po delikatne szare mydło i wilgotną szmatkę. Unikamy nadmiaru wody i detergentów, ponieważ silna chemia źle na nią wpłynie i będzie powodem licznych pęknięć i przetarć. Wystarczy od czasu do czasu przetrzeć meble ściereczką z wodą z płynem.

Najprostsza w obsłudze zwykła tkanina

W zasadzie obojętnie, czy na twojej kanapie czy krzesłach znajduje się obicie bawełniane, czy na przykład pluszowe, podstawą pielęgnacji mebla jest pozbywanie się nadmiaru kurzu, który może być w tym przypadku bardzo uciążliwy. Wystarczy do tego użyć odkurzacza z miękką szczotką wyposażoną we włosie, która wciągnie nadmiar kurzu i sprawi, że kanapa będzie ładnie się prezentowała. Pozostałe plamy usuwa się na bieżąco – im szybciej od ich pojawienia się, tym większe szanse, że szybko znikną. Plamy usuwa się jasną szmatką namoczoną w wodzie z dodatkiem na przykład płynu do naczyń. To najlepszy sposób na pozbycie się tłustych śladów. Wszystkie inne, na przykład kolorowe, które nie chcą zejść pod wpływem zapierania, należy usunąć za pomocą odpowiedniego odplamiacza do tkanin. W przypadku pluszu o dłuższych włoskach, niektóre plamy można skutecznie „wyczesać” szczotką do tkanin.

Polecamy: