Styl angielski jest ponadczasowy. Przez całe dziesięciolecia to właśnie on cieszył się największym powodzeniem, a obecnie jego popularność nie słabnie. Przytulny i elegancki, przede wszystkim bazuje na harmonii i szyku, którego nie znajdziesz w żadnym innym stylu urządzania wnętrz. Dowiedz się, jak powinna wyglądać kuchnia w stylu angielskim.

Wyznaczniki stylu angielskiego

Styl angielski sprawia, że wnętrza stają się bardziej przytulne, ale jednocześnie eleganckie. Najważniejszym słowem, które opisuje ten styl jest oczywiście „szyk”. Angielski szyk bazuje przede wszystkim na harmonii między bielą, prostotą i łagodnością, a klasycznymi, rzeźbionymi meblami i bardzo wytwornym wzornictwem. To styl, który przypadnie do gustu najbardziej wyrafinowanym wielbicielom klasyki. Dawniej często spotykało się salony w stylu angielskim, obecnie uważa się je za trochę ciężkie. Jednak kuchnie w stylu angielskim nadaj święcą tryumfy. Mamy garść porad, dzięki którą stworzysz idealną kuchnię w angielskim stylu.

Cechy charakterystyczne

Kuchnia w stylu angielskim nie znosi żadnych odstępstw od normy. Stylizacja musi być przeprowadzona konsekwentnie, inaczej efekt będzie zepsuty. Dlatego właśnie decydując się na kuchnię w stylu angielskim koniecznie musisz być konsekwentny i zadbać o dwa najważniejsze aspekty. Po pierwsze kolorystyka. Biel lub ewentualnie delikatny, kremowy kolor. Oczywiście i na ścianach i na meblach – drewniane meble koniecznie muszą być pomalowane.
Drugim najważniejszym aspektem jest sam styl mebli. Duże, ustawione w jednym ciągu, muszą być koniecznie rzeźbione i ozdobione ażurami. Nie oznacza to, że koniecznie muszą być ciężkie i wielkie, odpowiednie zdobienia nadadzą im lekkości. Takie meble to świetne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Po pierwsze jest w nich dużo miejsca do przechowywania, po drugie pozwalają na utrzymanie porządku. Meble w stylu angielskim wymagają zabudowania lub schowania takich urządzeń jak pralka, lodówka, zmywarka czy kuchenka mikrofalowa.

Dodatki tworzące klimat

Chociaż bez dwóch wymienionych wcześniej elementów stworzenie kuchni w stylu angielskim jest po prostu niemożliwe, wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. To drobne dodatki, delikatne elementy i ozdoby sprawią, że tego rodzaju styl nabierze prawdziwie pięknej oprawy. W kuchni w stylu angielskim nie może zabraknąć kredensów, delikatnych gablotek, w których zostaną wystawione białe i delikatne filiżanki. To także miejsce, by zrobić strefę jadalną ze zdobionymi krzesłami, wyściełanymi wzorzystą, ale delikatną tkaniną.

Styl angielski lubi także kwiatowe wzory. Obojętnie, czy będą to delikatne, jasne różyczki na talerzach i filiżankach, drobny motyw na puszce lub drewnianej skrzyneczce na kawę, czy biały obrus z kwiatowym motywem. Ważne, by gdzieniegdzie pojawiał się ten motyw. Czasami można znaleźć go także na meblach. Ważne są także zasłonki i firanki, najpiękniej prezentują się te o obfitych i bardzo wyraźnych plisach i marszczeniach.

Polecamy także: Płytki – szeroki wybór płytek.