Dla niektórych kicz i tandeta, dla innych stylowy dodatek, który pozwoli jak na pstryknięcie palcem zmienić charakter wnętrza. Fototapety stają się coraz bardziej popularne, a jednocześnie nadal mają tyle przeciwników, co zwolenników. Wydaje się jednak, że ich zalet jest znacznie więcej niż wad. Dowiedz się, jakie są wady i zalety takiej dekoracji ściennej.

Zalety fototapety

Najważniejszą zaletą fototapety jest chyba fakt, że wnosi ona bardzo wiele do aranżacji wnętrza. Jej wzór może bardzo wiele zmienić, przenieść nas do postindustrialnej kamienicy, otworzyć okno na Barcelonę lub po prostu pokazać charakter mieszkańców. Co ważne, tapeta pozwala na ciągłą zmianę wystroju, jest więc świetnym rozwiązaniem dla osób, które nie lubią stagnacji i cenią sobie ciągłe zmiany.

Przede wszystkim fototapeta to dość tanie rozwiązanie, a na pewno tańsze i mniej kłopotliwe niż ciągłe przemalowywanie ścian lub układanie na nich bardziej trwałych materiałów. Fototapety różnią się między sobą ceną w zależności od rodzaju, ale nie jest to i tak zbyt wysoka kwota. Fototapety foliowe są najtańsze, na dodatek można je łatwo zdemontować i przenieść na inną ścianę. Dzięki temu możesz ciągle zmieniać swoją przestrzeń, nie musząc wydawać wielu pieniędzy.

Kolejną zaletą założenia fototapety jest fakt, że jest to bardzo łatwe. W zasadzie nie musisz się jakoś szczególnie namęczyć, by ją założyć. Wystarczy dobrze przygotować ścianę. Powinna być gładka, ale fototapeta winylowa na przykład może pomóc w wygładzaniu ściany, niweluje wszystkie nierówności. Ponadto warto pomalować ścianę unigruntem, dzięki temu jej przyczepność będzie znacznie większa.

Następnym pozytywnym aspektem fototapety jest fakt, że zawsze będzie oryginalna. Wzorów i możliwości jest tak dużo, że w zasadzie możesz wybrać wszystko, co chcesz. Niekoniecznie nawet widoczek czy panoramę jednego z największych miast świata, które najczęściej się pojawiają. Bardzo często ostatnio wiele osób decyduje się na założenie fototapety ze zdjęciami najbliższych. Można stworzyć na niej niezwykły kolaż zdjęć w mniejszej rozdzielczości. To zdecydowanie jedna z opcji, która nigdy ci się nie znudzi.

Fototapeta jest także świetnym sposobem na ochronę ścian. W pokoju dziecinnym czy w jadalni przy stole świetnie się sprawdzi. Ubrudzoną łatwo wyczyścić, a ściany pod spodem są już w tym wypadku nieco trudniejsze do wyczyszczenia. Warto zastanowić się nad tą praktyczną stroną takiego rozwiązania.

Wady fototapet

Największą wadą fototapet, zwłaszcza tych foliowych, jest ich jakość. Chociaż oczywiście są producenci, którzy o to dbają, w niektórych przypadkach może okazać się, że fototapeta będzie wyglądała po prostu źle. To sprawi, że pokój, zamiast nabrać charakteru, będzie po prostu źle się prezentował. Dlatego należy uważać na to i bardzo dokładnie obejrzeć fototapetę. Kiepska jakość wynika z niedokładnego druku lub użycia nieodpowiednich farb drukarskich.
Kolejną wadą fototapety jest fakt, że nie jest tak łatwo ją dobrać do pomieszczenia. Na całej ścianie prezentuje się najpiękniej, jednak czasami może po prostu przytłoczyć cały pokój. Ponure kolory lub wręcz przeciwnie, nadmiar barw mogą po prostu sprawiać wrażenie pstrokacizny. Fototapeta ma uzupełniać pokój, a nie być jego najważniejszym punktem. Z tego względu dobieraj ją bardzo ostrożnie.

Polecamy: https://elektromaniacy.pl/pl/menu/telewizja-przemyslowa-cctv-100.html a także https://epasjonaci.pl/pl/menu/noktowizja-419.html