Czy zastanawiałeś/zastanawiałaś się kiedykolwiek nad tym, co sprawia, że w jednych pomieszczeniach czujesz się lepiej a w innych gorzej? Wiele spośród czynników, które mają na to wpływ, leży poza sferą świadomości.

Oczywiście każdy z nas ma inny gust, jednak istnieją elementy, na które wszyscy ludzie na świecie zareagują podobnie. Jeśli chcesz, aby wnętrze, które zamieszkujesz, było komfortowe i żebyś czuł/czuła się w nim jak u siebie – zastanów się nad następującymi kwestiami:

Jak sądzisz, ważniejsza jest wygoda czy estetyka? Jak się okazuje – i to i to jest ważne. Wnętrze mieszkalne to nie jest muzeum, korzystasz ze wszystkich znajdujących się w nim mebli a owemu korzystaniu powinno towarzyszyć jak najwięcej komfortu. Z drugiej strony – kwestie estetyczne bywają niedoceniane, tymczasem jak pokazują badania jeśli we wnętrzu panuje wizualny chaos, to po prostu czujemy się w nim gorzej – widać tu jak na dłoni analogię np. z twardą kanapą lub krzywym fotelem. To prawda, że meble, które są zarazem ładne i wygodne, są też często drogie, jednak praktyka pokazuje, że nie warto na tym oszczędzać.

Kolejna rzecz to dobór oświetlenia. Warto zastanowić się nad tym, co zazwyczaj robisz w zamieszkiwanym wnętrzu. Ćwiczysz? Śpisz? Czytasz? Oglądasz telewizję? Warto zainwestować w takie oświetlenie, które będzie można dostosować do aktywności jakie podejmujesz, np. gdy chcesz poćwiczyć – przyda Ci się wyraźne światło. Gdy chcesz odpocząć – sprawdzi się światło rozproszone i niezbyt intensywne. Jeśli chcesz się wyspać – najlepsze będzie kompletne zaciemnienie. Istnieje spora grupa ludzi, którzy we własnym domu spędzają mało czasu. Pytanie brzmi, czy w większym stopniu wynika to z ich charakteru czy z tego, że nie stworzyli u siebie warunków, w których przebywaliby z przyjemnością.

pokoj-dzienny

Zamieszkiwane przez Ciebie wnętrze powinno również zostać w jakiś sposób naznaczone przez Twoją osobowość. Każdy zdrowy człowiek ma naturalną skłonność do przekształcania przestrzeni wokół siebie. Jeśli lubisz np. impresjonizm – warto powiesić w pomieszczeniu kilka reprodukcji obrazów np. z http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-sypialni/ (lub oryginałów, o ile Cię na nie stać). Jeśli dużo podróżujesz – zastanów się nad ozdobieniem wnętrza pamiątkami lub zdjęciami ze swoich wypraw. Możliwości jest tu mnóstwo i tylko od Ciebie zależy na którą z nich się zdecydujesz.

Zadbaj też o to, aby we wnętrzu znalazły się wszelkie urządzenia, z których na co dzień korzystasz. Obecnie chyba najczęściej używanym urządzeniem, tak w domu jak i w pracy, jest komputer. Amatorzy muzyki i audiofile powinni zadbać o odpowiedni sprzęt grający. Ktoś, kto ogląda dużo filmów, seriali czy sportu, na pewno nie obędzie się bez telewizora w pokoju. Domową atmosferę pomagają również stworzyć odpowiednio dobrane zasłony i firany a także kilka regałów z książkami.

Jeśli wiesz już, w jakim wnętrzu chcesz mieszkać, nie wahaj się i wprowadź swoje marzenia w życie. Dobrze urządzony dom czy mieszkanie to coś, co odbije się na każdej sferze Twojego życia i zdecydowanie poprawi jego jakość. Przekonaj się, że tak jest.